Ženské zdraví
Individuální program pro ženy:
1. Příprava na mateřství - těhotenství, porod, poporodní péče, pomoc při problémech s početím
- individuální cvičení přesně připravené pro potřeby klientky a stádia těhotenství a poporodní péči
- ošetření shiatsu přizpůsobené pro všechny stádia těhotenství a poporodnímu období
- meditační a dechové techniky
- v případě zájmu, zapojení partnera
- podpora kojení
Benefity pro maminky i miminka
- zmírnění těhotenských problémů - nevolnosti, zvracení, únava, otoky, bolesti zad, obavy .....
- brzké navázání vztahu s miminkem
- celkové zklidnění přináší pohodu i pro miminko
- rychlejší regenerace po porodu
2. Shiatsu pro miminka do 1 roku - PŘIPRAVUJI
3. Období menopauzy
- cíleně zaměřené individuální cvičení
- ošetření shiatsu
- meditační a dechové techniky
Benefity:
- zmírnění nepříjemných průvodních příznaků menopauzy - návaly horka, podrážděnost, únava...
- předcházení problémům v oblasti pánevního dna
- pochopení a přijetí změn v této etapě ženského života
UPOZORNĚNÍ! TENTO PROGRAM NENAHRAZUJE PRAVIDELNÉ LÉKAŘSKÉ PROHLÍDKY A OŠETŘENÍ!
ŽENSKÉ TĚLO A JEHO PROMĚNLIVOST
Ženské tělo je více citlivé na vznik nerovnováhy v toku energie než to mužské (pánové prominou, ale je to tak). Je to proto, že v ženském těle neustále probíhá cyklus hormonálních změn, které s sebou přináší také dopad do toku energie a nároky na něj. K tomu všemu pochopitelně zvládání běžných pracovních nároků.
V průběhu života dochází u žen k několika obrovsky energeticky náročným obdobím– puberta, těhotenství, porod, šestinedělí, kojení, péči o rodinu, menopauza.
Podívejme se stručně na jednotlivá období ženského života.
· PUBERTA
Ještě před nástupem samotné menstruace, se dívčí tělo začíná na tuto novou etapu změn v těle připravovat. Pomalu se probouzí hormony, které stimulují růst prsou a ochlupení. V okamžiku, kdy jsou již hormony plně aktivní, spouští se cyklus menstruace. Toto jsou věci, které asi většina z nás zná. Co se však děje v těle na úrovni energie? Tělo náhle začíná v pravidelných intervalech měnit hladinu hormonů, ztrácí krev, vzniká nápor na psychiku. Proto energie, která v těle plyne, musí tyto nerovnováhy účinně rovnat. Pokud je energetický tok dostatečně silný a plynulý, dívka nemá v období puberty výraznější problémy. Když však tok energie není stabilní, mohou se objevit výkyvy nálad, bolesti hlavy a podbřišku před nebo v průběhu menstruace, silné krvácení, únava…. Toto vše je způsobeno nedostatečnou schopností energie reagovat na probíhající změny v těle a udržet plynulý tok.
· TĚHOTENSTVÍ, POROD, ŠESTINEDĚLÍ, KOJENÍ
Energeticky jedno z nejnáročnějších období ženského života.
Od prvního okamžiku, kdy dojde k oplodnění, začíná v těle mnoho změn a nároků na tělo maminky. V každé fázi (měsíci těhotenství) je v těle jiný požadavek na výživu miminka. Maminka vyživuje své dítě od první vteřiny až do okamžiku přestřihnutí pupeční šňůry svými životadárnými látkami – esencí, krví, energií. Nároky na jednotlivé látky se mění v souladu s růstem a požadavky na vývoj miminka. Jeden měsíc je více náročný pro dráhy (a orgány), které hospodaří s esencí, v jiném měsíci zase na ty, které vládnou krvi.
Tak jak se proměňují nároky, proměňuje se i tok energie v jednotlivých drahách a částech těla.
V maminčině těle se tyto změny dějí ve prospěch miminka. Miminku se postupně také vytváří a vyvíjí energetické dráhy.
Aby byla maminka i miminko spokojené, je dobré si v období těhotenství dopřávat více klidu. Těhotenství není nemoc, takže, pokud probíhá bez problémů, není třeba vynechávat fyzickou aktivitu, ba naopak. Přiměřená aktivita pomáhá tělu lépe se s energetickými nároky vyrovnávat. Důležité je poslouchat své tělo, vnímat své potřeby a v neposlední řadě také své miminko. Je velmi přínosné pro oba, maminku i miminko, když mohou být aspoň pár minut jen spolu o samotě. Maminka pak lépe dokáže své miminko vnímat (a to i po jeho narození). Moc dobré je také trávit společný čas s partnerem. I on potřebuje s miminkem navázat vztah ještě před jeho narozením, i když jiným způsobem než maminka. Naše energie nekončí naším fyzickým tělem, ale vzájemně se prostupují. Tudíž i miminko v bříšku cítí tatínkovu energii a vytváří si s ním vztah. Všichni, rodiče i miminko, se stávají vůči sobě vnímavější.
Čas letí velmi rychle a tak jednoho dne těhotenství končí a miminko přichází na svět. Je to další nápor na tok energie, u maminky i miminka. Po porodu nastává pro maminku období, kdy se tělo opět snaží srovnat tok energie zpět do stavu před těhotenstvím. V době šestinedělí by měla maminka velmi odpočívat a přijímat pomoc od okolí. Stejně jako v těhotenství, i v šestinedělí by neměla zapomínat na správné stravování. V tomto období hlavně vyživující vývary, které dokáží zázraky. Velmi pozvolna vše srovnává, protože pokud maminka kojí, stále svým tělem vyživuje svoje dítě. Je potřeba dopřát svému tělu čas.
Porodem začíná miminko hospodařit se svými životadárnými látkami samo. Postupně se u něj zapojují jednotlivé energetické dráhy a okruhy. Stále je však energeticky vyživováno i od maminky skrze mateřské mléko.
Pokud v některém z výše uvedených období dojde k poruše toku energie, mohou se objevit nepříjemnosti typu nevolnosti, časté změny nálad, různé bolesti hlavy, v oblasti břicha a zad, výtoky, předčasný porod nebo naopak přenášení, problémy s kojením, poporodní deprese……
U narozeného miminka může také dojít k nerovnováze v toku energie. Nejčastěji se to projevuje nespavostí, vytrvalým pláčem, bolestmi bříška….
· PÉČE O RODINU A PRACOVNÍ POVINNOSTI
Žijeme v době, kdy je dáván velký důraz na výkon. Mnoho žen se snaží vyrovnat mužům, ale ruku na srdce, ženské tělo není na takovou zátěž od přírody zařízené. Zvládat chod domácnosti, starosti o děti, vysoké tempo pracovního nasazení, není pro ženské tělo jednoduché zvládnout. Pokud je žena dlouhodobě vystavována těmto vlivům a neumí adekvátně odpočívat, velmi výrazně se to pak projevuje na toku energie v jejím těle. Objevují se fyzické problémy – únava, oslabená imunita, bolesti v různých částech těla, aj. a změny na úrovni psychiky – strachy, nespavost, deprese...
· MENOPAUZA
V tomto období ženského života dochází opět k velkým změnám v těle. Mění se hormonální hladiny a tím opět také tok energie v těle. Tím, že přestává menstruační cyklus, dochází ke změně potřeb i na úrovni životodárných tekutin. Již není potřeba vyživovat vajíčka a připravovat dělohu na možné těhotenství. Tělo využívá například krev pro svou vlastní výživu. Toto období je z pohledu východní medicíny někdy nazýváno druhým jarem, tedy obdobím před nástupem puberty. Pochopitelně, že má žena již spoustu životních zkušeností, fyzické tělo přirozeně stárne, takže nejsou potřeby na výživu těla stejné jako v období dětství. Mnoho žen má v tomto období pocit ztráty smyslu života, děti jsou dospělé a nemají se o koho starat. Toto období přináší ženě čas na péči o sebe. Konečně! Mezi časté problémy v důsledku nerovnováhy v těle jsou deprese, neschopnost přijmout stárnutí jako přirozenou součást života, pokles orgánů pánevního dna ….
Občasné zdravotní potíže jsou součástí života v lidském těle. Pokud však trvají nebo se opakují, je pravděpodobně problém ve vzniklé nerovnováze na toku energie. Se všemi výše uvedenými problémy, a mnoha dalšími, na fyzické i psychické úrovni, může velmi efektivně pomoci ošetření shiatsu O Shiatsu.
Ať už jste ve kterékoliv fázi ženského života, přijměte své tělo a úlohu ženy s láskou.